unia

Senior pod opieką


Mycie całego ciała w łóżku2015-05-14 19:45

Często ze względu na stan zdrowia osoby starszej konieczne jest wykonanie mycia całego ciała w łóżku. W tym celu musimy przygotować: miednicę z ciepłą wodą, 2 myjki lub gąbki /jedna do mycia ,druga do podmywania/, 2 ręczniki, spirytus salicylowy, pasta, szczoteczka i kubek z ciepłą wodą do mycia zębów, szczoteczka do paznokci, podkłady higieniczne. Wszystkie te przedmioty ustawiamy w zasięgu rąk. Miednicę z wodą ustawiamy na krześle obok łóżka.

Zaczynamy od mycia zębów. Podkładamy pod brodę osoby ręcznik,unosimy głowę i podajemy kubek z wodą do przepłukania jamy ustnej. Następnie podajemy szczoteczkę z nałożoną pastą do zębów jeżeli osoba jest w stanie samodzielnie myć zęby, jeżeli nie wykonujemy tę czynność za osobę. W dalszej kolejności podkładamy ręcznik pod głowę osoby i zwilżoną myjką zmywamy powieki w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. W przypadku kiedy powieki są sklejone zaschniętą wydzieliną, zostawiamy na chwilę zwilżony wodą gazik a następnie zmywamy powieki. Mycie twarzy zaczynamy od czoła,  potem myjemy dalszy policzek, nos, bliższy policzek , brodę, okolice pod nosem , usta potem uszy. Myjemy namydloną myjką albo samą wodą zgodnie z życzeniem osoby. Osuszamy twarz i nakładamy krem do twarzy a na usta i śluzówki nosa jeżeli są wysuszone maść witaminową. Uszy czyścimy najlepiej patyczkami higienicznymi.

Myjąc kończyny – zawsze zaczynamy od dalszej potem myjemy bliższą. Pod rękę podkładamy  ręcznik a pod dłonią ustawiamy miednicę z wodą. Najpierw myjemy zewnętrzną stronę przedramienia i ramienia a następnie wewnętrzną stronę. Aby umyć pod pachami unosimy rękę ponad głowę osoby. Myjemy dłonie i szczotkujemy paznokcie. Następnie myjemy klatkę piersiową i brzuch. U kobiet zwracamy uwagę na stan skóry pod piersiami, dokładnie ją spłukujemy i osuszamy. Zmieniamy wodę w miednicy i myjemy nogi podobnie jak ręce najpierw dalszą potem bliższą. Uginamy w kolanie podkładamy ręcznik , myjemy i spłukujemy udo. Następnie wstawiamy stopę do miednicy i myjemy podudzie i stopę. Szczotkujemy paznokcie i używamy pumeksu jeżeli istnieje taka potrzeba. Zmieniamy wodę. Układamy osobę na boku i rozkładamy ręcznik wzdłuż pleców. Myjemy plecy i pośladki. Umyte części ciała osuszamy i nacieramy spirytusem salicylowym. Odwracamy osobę na wznak. Zmieniamy wodę. Mycie osoby w łóżku kończymy  wykonując mycie krocza. W tym celu nogi osoby ustawiamy w odwiedzeniu ugięte w kolanach. pod pośladki zakładamy podkład aby zabezpieczyć łóżko przed zalaniem. Namydloną myjką myjemy pachwiny ruchami w kierunku od spojenia łonowego do odbytu tyle razy ile jest to konieczne.Następnie spłukujemy i osuszamy ręcznikiem. Ubieramy osobę w czystą bieliznę.