unia

Senior pod opiekąMaterace przeciwodleżynowe


2015-05-14 19:46

Osoby chore długotrwale unieruchomione narażone są na powstawanie ran odleżynowych . Dlatego ze względów zdrowotnych ale również dla wygody, łóżko osób leżących  powinno być wyposażone w materac zmniejszający nacisk tzw. materac przeciwodleżynowy. Wyróżnia się dwa rodzaje materacy przeciwodleżynowych, materace statyczne i materace dynamiczne. Materace statyczne rozkładają ciężar ciała osoby leżącej na dużą powierzchnię przy czym nacisk na każdą część ciała tej osoby jest stały. Materace tego typu mogą również  być stosowane  u osób nienarażonych na powstawanie odleżyn. Najczęściej wykonane są z gąbki poliuretanowej o różnej sprężystości i wysokości, albo wypełnione żelem,kulkami styropianowymi lub powietrzem. Natomiast materace dynamiczne tak są zbudowane, że co kilka minut zmieniają punkt podparcia osoby leżącej co powoduje, że każda część ciała co pewien czas uwalniana jest od nacisku spowodowanego leżeniem. Do tej grupy należą materace zasilane powietrzem za pomocą kompresora. Kompresor wtłacza powietrze do komór materaca i co pewien czas przetłacza je między poszczególnymi komorami. Zanikanie ciśnienia i jego wzrost od zera do maksimum powoduje zmianę punktów podparcia, lekki masaż i zwiększone ukrwienie co zabezpiecza chorego przed powstawaniem odleżyn. W ślad za powiedzeniem lepiej zapobiegać niż leczyć stosowanie  materacy przeciwodleżynowych u osób leżących jest niezbędne. Leczenie ran odleżynowych jest długie, kosztowne i przysparza osobie chorej dużo bólu i cierpień. Poprzez prawidłową pielęgnację, częstą zmianę pozycji i stosowanie materacy przeciwodleżynowych w większości przypadków możemy temu zapobiec.Więcej
Jak urządzić pokój dla seniora


2015-05-14 19:46

Stan psychiczny osoby starszej i dobre samopoczucie, w dużym stopniu zależy od osób, które się nią opiekują i otoczenia w którym się znajduje. Dlatego powinniśmy  zadbać o jedno i drugie. Pokój dla seniora powinien znajdować się obok łazienki i kuchni na tym samym poziomie aby mógł swobodnie z nich korzystać, najlepiej na parterze. W pokoju wygodne łóżko z szafką przy łóżku i nocną lampką, fotel, stolik, szafa na ubranie, regał na książki, radio, telewizor. Kolor ścian jasny.W przypadku osoby starszej, która wymaga stałej opieki konieczne jest łóżko specjalistyczne z regulowaną wysokością i zabezpieczającymi barierkami z dostępem z trzech stron. Znacznie ułatwi to pielęgnację. W przypadku osoby leżącej łóżko takie powinno być  dodatkowo wyposażone w materac przeciwodleżynowy. Więcej
Mycie całego ciała w łóżku


2015-05-14 19:45

Często ze względu na stan zdrowia osoby starszej konieczne jest wykonanie mycia całego ciała w łóżku. W tym celu musimy przygotować: miednicę z ciepłą wodą, 2 myjki lub gąbki /jedna do mycia ,druga do podmywania/, 2 ręczniki, spirytus salicylowy, pasta, szczoteczka i kubek z ciepłą wodą do mycia zębów, szczoteczka do paznokci, podkłady higieniczne. Wszystkie te przedmioty ustawiamy w zasięgu rąk. Miednicę z wodą ustawiamy na krześle obok łóżka.

Zaczynamy od mycia zębów. Podkładamy pod brodę osoby ręcznik,unosimy głowę i podajemy kubek z wodą do przepłukania jamy ustnej. Następnie podajemy szczoteczkę z nałożoną pastą do zębów jeżeli osoba jest w stanie samodzielnie myć zęby, jeżeli nie wykonujemy tę czynność za osobę. W dalszej kolejności podkładamy ręcznik pod głowę osoby i zwilżoną myjką zmywamy powieki w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. W przypadku kiedy powieki są sklejone zaschniętą wydzieliną, zostawiamy na chwilę zwilżony wodą gazik a następnie zmywamy powieki. Mycie twarzy zaczynamy od czoła,  potem myjemy dalszy policzek, nos, bliższy policzek , brodę, okolice pod nosem , usta potem uszy. Myjemy namydloną myjką albo samą wodą zgodnie z życzeniem osoby. Osuszamy twarz i nakładamy krem do twarzy a na usta i śluzówki nosa jeżeli są wysuszone maść witaminową. Uszy czyścimy najlepiej patyczkami higienicznymi.

Myjąc kończyny – zawsze zaczynamy od dalszej potem myjemy bliższą. Pod rękę podkładamy  ręcznik a pod dłonią ustawiamy miednicę z wodą. Najpierw myjemy zewnętrzną stronę przedramienia i ramienia a następnie wewnętrzną stronę. Aby umyć pod pachami unosimy rękę ponad głowę osoby. Myjemy dłonie i szczotkujemy paznokcie. Następnie myjemy klatkę piersiową i brzuch. U kobiet zwracamy uwagę na stan skóry pod piersiami, dokładnie ją spłukujemy i osuszamy. Zmieniamy wodę w miednicy i myjemy nogi podobnie jak ręce najpierw dalszą potem bliższą. Uginamy w kolanie podkładamy ręcznik , myjemy i spłukujemy udo. Następnie wstawiamy stopę do miednicy i myjemy podudzie i stopę. Szczotkujemy paznokcie i używamy pumeksu jeżeli istnieje taka potrzeba. Zmieniamy wodę. Układamy osobę na boku i rozkładamy ręcznik wzdłuż pleców. Myjemy plecy i pośladki. Umyte części ciała osuszamy i nacieramy spirytusem salicylowym. Odwracamy osobę na wznak. Zmieniamy wodę. Mycie osoby w łóżku kończymy  wykonując mycie krocza. W tym celu nogi osoby ustawiamy w odwiedzeniu ugięte w kolanach. pod pośladki zakładamy podkład aby zabezpieczyć łóżko przed zalaniem. Namydloną myjką myjemy pachwiny ruchami w kierunku od spojenia łonowego do odbytu tyle razy ile jest to konieczne.Następnie spłukujemy i osuszamy ręcznikiem. Ubieramy osobę w czystą bieliznę.Więcej
Kąpiel osoby starszej pod natryskiem


2015-05-14 19:44

Dla starszej osoby łatwiejsza i wygodniejsza forma kąpieli jest kąpiel pod natryskiem, odpowiednio wyposażonym w pochwyt na ścianie i krzesło lub taboret do kąpieli w pozycji siedzącej. Zaczynamy od wyłożenia brodzika matą kąpielową. Zapewniamy bezpieczną i wygodną pozycję np. sadzając na taborecie do kąpieli, regulujemy strumień i temperaturę wody, pomagamy podczas kąpieli pamiętając o zachowaniu prawidłowej kolejności mycia całego ciała. Mycie zaczynamy od kończyn górnych od dłoni w kierunku pachy. Następnie myjemy brzuch, kończyny dolne od stóp w kierunku pachwiny, plecy, pośladki i na końcu krocze. Mycie krocza zawsze wykonujemy od przodu do tyłu. Po myciu dokładnie spłukujemy i osuszany ciało ręcznikiem, zakładamy czystą bieliznę. Należy zwrócić szczególną uwagę na osuszenie skóry pod piersiami, w pachwinach i okolicach narządów płciowych oraz przestrzeniach między palcami stóp, ponieważ wilgotna i zmacerowana skóra może prowadzić do rożnych schorzeń. Na poniższych zdjęciach przykład  natrysku bez barier dla osób niepełnosprawnych , bez brodzika, antypoślizgowa podłoga, zdecydowany odpływ wody, siedzisko..

 Więcej
Pielęgnacja paznokci dłoni i stóp seniorów


2015-05-14 19:43

Ważną czynnością u seniorów jest pielęgnacja paznokci zarówno u rąk jak i stóp, polega na ich myciu, obcinaniu i piłowaniu. Do tego celu potrzebne są: ręcznik, miednica z ciepłą wodą, mydło,szczoteczka do paznokci, nożyczki, pilniczek o zaokrąglonej końcówce, krem do rąk. Zaczynamy od zanurzenia dłoni w miedniczce z ciepłą wodą na ok. 10 min. do czasu zmiękczenia naskórka. Następnie myjemy dłonie i szczotkujemy paznokcie. Osuszamy dłonie i obcinamy paznokcie na półokrągło na wysokości paliczka. Odsuwamy skórki ku nasadzie paznokcia np. za pomocą szorstkiego ręcznika albo nieostrym końcem pilniczka. Na koniec wygładzamy paznokcie pilniczkiem i nakładamy krem do rąk. Podobnie postępujemy z paznokciami u stóp z tą różnica , że paznokcie u stóp obcinamy prosto nie zaokrąglając brzegów. Po osuszeniu stóp smarujemy je kremem lub balsamem do stóp. Paznokcie dłoni obcinamy częściej ponieważ rosną 3 mm na miesiąc, natomiast stóp 1 mm na miesiąc.

 Więcej
Golenie twarzy seniora


2015-05-14 19:43

Usuwanie zarostu z twarzy żyletką, golarką elektryczną lub brzytwą to po prostu golenie. Do tego celu potrzebujemy: sprzęt do golenia , zgodnie z upodobaniem, pianka, krem lub mydło do twarzy,ciepłą wodę w kubku, pędzel do twarzy, ręcznik do osłonięcia, woda toaletowa po goleniu, lustro, spirytus salicylowy w razie skaleczenia.Golenie seniora zaczynamy od posadzenia go na krześle i osłonięcia ręcznikiem klatki piersiowej i ramion. Następnie mydlimy skórę twarzy myjką lub gąbką. Rozprowadzamy piankę lub krem do golenia dłonią lub pędzlem na okolicę całego zarostu w celu jego zmiękczenia. Po upływie kilku minut zaczynamy golenie.

Ostrze maszynki ustawiamy pod kątem 45 stopni do powierzchni skóry i przesuwamy żyletką zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Na policzkach i szyi żyletkę przesuwamy długimi, pewnymi pociągnięciami natomiast w okolicy warg i na brodzie wykonujemy krótsze ruchy maszynką. Skórę twarzy napinamy jedną ręką a drugą golimy w kierunku odwrotnym do wzrostu włosów, aż całkowicie usuniemy zarost. W czasie golenia wielokrotnie opłukujemy maszynkę z włosów i pianki. Po zakończeniu golenia myjemy twarz osoby ciepłą wodą, osuszamy ręcznikiem i stosujemy na skórę twarzy wodę toaletową po goleniu. Podczas golenia czasami zdarza się zacięcie, wówczas to miejsce uciskamy przez chwilę gazikiem nasączonym spirytusem salicylowym.

W następnym artykule napiszę jak pielęgnować u seniorów paznokcie dłoni i stóp.Więcej
Pielęgnacja włosów


2015-05-14 19:42

Większość osób starszych ma problemy z podniesieniem rąk do wysokości głowy spowodowane ograniczeniami zakresu ruchów w stawach barkowych a tym samym problemy z czesaniem i pielęgnacją włosów. Dlatego pomagamy w tej czynności i czeszemy włosy codziennie zgodnie z upodobaniem osoby. Do czesania używamy grzebieni o gładkich, szeroko rozstawionych grubych zębach, aby nie uszkadzały włosów. Natomiast myjemy włosy jeden raz w tygodniu przy okazji cotygodniowej kąpieli . Do tego celu używamy szamponu, ponieważ usuwa on z włosów i skóry głowy nieprzyjemny zapach, brud, pot i złuszczający się naskórek.

 Więcej
Toaleta jamy ustnej


2015-05-14 19:41

Codziennie rano i wieczorem oczyszczamy jamę ustną z resztek pokarmu wykonując toaletę jamy ustnej. Pozwala to na zlikwidowanie przykrego smaku i zapachu z ust. Podczas toalety myjemy zęby, podniebienie, język oraz przestrzenie między policzkami i zębami. Do tego celu potrzebujemy: szczoteczkę do zębów, pastę do zębów, kubek na wodę, jeżeli senior posiada protezy – pojemnik na protezy. Jeżeli osoba starsza potrafi to zrobić, toaletę wykonuje samodzielnie, jeżeli nie to opiekun, który obserwuje sposób wykonywania toalety w razie potrzeby wkracza z pomocą np. pomaga w nakładaniu pasty na szczoteczkę albo wyjęciu protez. Pomoc uzależniona jest od sprawności i życzeń osoby starszej. Jeżeli osoba nie jest w stanie wykonać sama toalety wykonujemy ją za nią . Jeżeli wykonanie toalety jamy ustnej jest niemożliwe w taki sposób jak opisałam powyżej, ponieważ osoba nie chce otwierać ust albo z jakichś przyczyn nie może otwierać ich szeroko wówczas na swój wskazujący palec prawej ręki nawijamy nawilżony w ciepłej wodzie gazik i myjemy jamę ustną. Wykonujemy tę czynność kilka razy, za każdym razem nowym gazikiem aż w jamie ustnej jest czysto.

 Więcej
Jak dbać o higienę osobistą seniora kiedy w domu nie ma łazienki


2015-05-14 19:40

Jeżeli nie mamy łazienki w domu, to do utrzymania higieny osobistej osoby starszej wystarczy wydzielony kącik zapewniający intymność, miednica z ciepłą wodą,mydło, myjka, ręcznik. Sadzamy seniora na krześle a obok na taborecie stawiamy miskę z ciepłą wodą i podpowiadamy co po kolei ma robić, albo myjemy seniora sami. Namydloną myjką myjemy twarz, następnie  zmywamy wodą i osuszamy twarz ręcznikiem.  Ręce najpierw jedną a potem drugą myjemy namydloną myjką od dłoni w kierunku pachy, zmywamy wodą i osuszamy ręcznikiem.  Miednicę z wodą stawiamy na podłodze i kolejno myjemy nogi w kierunku od stóp do pachwin. Ręcznikiem osuszamy nogi a na stopy stosujemy krem do stóp. Zmieniamy wodę.  Jeżeli osoba jest w stanie ustać, podmywanie krocza wykonujemy w pozycji stojącej namydloną myjką w kierunku od przodu do tyłu następnie zmywamy wodą. W celu zniwelowania zapachu moczu czynność tą musimy wykonać co najmniej trzykrotnie. Następnie osuszamy ręcznikiem, zwracając uwagę na dokładne osuszenie skóry w pachwinach i fałdach skóry. Zapobiegnie to maceracji naskórka a w efekcie powstaniu ran. Jeżeli osoba jest leżąca, wówczas wykonujemy mycie całego ciała  w łóżku. O tym jak to wykonać napiszę w kolejnych artykułach.

Zamiast sedesu możemy używać krzesło toaletowe bądź wózek toaletowy. Sprzęt taki dostępny jest w każdym sklepie medycznym.

 Więcej
Udogodnienia dla seniora w łazience


2015-05-14 19:40

Jeżeli mamy w domu seniora, który wymaga pomocy przy myciu albo korzystaniu z toalety, warto wyposażyć łazienkę w pochwyty dla osób niepełnosprawnych i zainstalować je obok umywalki i sedesu. Zapewni to bezpieczeństwo, uchroni przed upadkiem oraz znacznie ułatwi wykonanie tych czynności. Pokazuję to na zdjęciach.Więcej
 1 2 >